OTE TV: Στις 5 Σεπτεμβρίου η πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ 2015

82

Πρεμιέρα κάνει το Σάββατο 5 Σεπτεμβρίου στον OTE TV το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπάσκετ 2015, που θα διεξαχθεί έως τις 20 Σεπτέμβριου στην Γερμανία, την Κροατία, την Λετονία και την Γαλλία και τα αθλητικά κανάλια OTESPORTετοιμάζονται για πλούσια τηλεοπτική κάλυψη, με μεγάλη δημοσιογραφική αποστολή, ζωντανές μεταδόσεις σε υψηλή ευκρίνεια, αγώνες σε αποκλειστικότητα και καθημερινές ενημερωτικές εκπομπές.

Ο OTETV έχει εξασφαλίσει όλους τους αγώνες της κορυφαίας μπασκετικής διοργάνωσης, με τις εμφανίσεις της Εθνικής μας ομάδας, ενώ οι πιο κρίσιμες αναμετρήσεις ανάμεσα στα φαβορί του φετινού Eurobasket, όπως -για την πρώτη φάση- Ισπανία-Σερβία (Σάββατο 5/9, 19.00, OTE SPORT 6HD), Τουρκία-Ισπανία (Κυριακή 6/9, 22.00, OTE SPORT 5HD), Λιθουανία-Βέλγιο και Γαλλία-Πολωνία (Δευτέρα 7/9, 15.30  ΟΤΕ SPORT 4HD & 22.00 ΟΤΕ SPORT 6HD), Γερμανία-Τουρκία (Τρίτη 8/9, 18.45, OTE SPORT 6HD), Ρωσία-Γαλλία (Τετάρτη 9/9, 16.00, OTE SPORT 6HD) και Σερβία-Ιταλία (Πέμπτη 10/9, 15.30, OTESPORT5HD), θα προβληθούν σε αποκλειστικότητα από τα κανάλια OTESPORT.

Η Εθνική Ελλάδας, που ανήκει στον Γ’ Όμιλο, θα αντιμετωπίσει στον πρώτο της αγώνα την πΓΔΜ (Σάββατο 5/9, 19.00), ενώ θα ακολουθήσουν οι αγώνες απέναντι σε Κροατία (Κυριακή 6/9, 22.00), Γεωργία (Τρίτη 8/9, 19.00), Σλοβενία (Τετάρτη 9/9, 16.00) και Ολλανδία (Πέμπτη 10/9, 22.00). Όλοι οι αγώνες θα προβληθούν ζωντανά στο OTESPORT 4HD.

Οι αγώνες του Eurobasketθα μεταδίδονται από 4 κανάλια: ΟΤΕ SPORT4HD, OTESPORT5HD, ΟΤΕ SPORT 6HDκαι ΟΤΕ SPORT8HD, ενώ η δημοσιογραφική ομάδα του OTETV θα προσφέρει ολοκληρωμένη και ποιοτική καθημερινή ενημέρωση, καθ’ όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης.         

Την Παρασκευή 4 Σεπτεμβρίου θα προβληθεί το ντοκιμαντέρ του OTETV«Τα καλύτερά μας Χρόνια», με υλικό και συνεντεύξεις από την προετοιμασία της εθνικής ομάδας, καθώς και μία αναδρομή με αφηγήσεις από τους πρωταγωνιστές και τις καλύτερες στιγμές του ελληνικού μπάσκετ (19.00, OTESPORT 4HD). Το Σάββατο 5 Σεπτεμβρίου αρχίζει στο OTESPORT 4HDη ενημερωτική εκπομπή «EUROBASKET 2015» με παρουσιαστή τον Στέφανο Αβραμίδη και καλεσμένο/σχολιαστή τον Μιχάλη Κακιούζη. Ο Βασίλης Σκουντής, ο Ρήγας Δάρδαλης αλλά και η υπόλοιπη μπασκετική δημοσιογραφική ομάδα του ΟΤΕ TV, θα κάνουν την περιγραφή των αγώνων, μεταφέροντας την ατμόσφαιρα απευθείας από τα γήπεδα της διοργάνωσης, και ενημερώνοντας για όλα τα νέα, τις εξελίξεις και τα παραλειπόμενα από τους αγώνες.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΔΟΣΕΩΝ ΕΩΣ ΤΙΣ 10/9 ΣΤΟΝ OTE TV

 

Σάββατο 05.09

Γεωργία-Ολλανδία, Γ Όμιλος, 16.00, LIVE, OTESPORT 4HD 

Ισπανία-Σερβία, Β Όμιλος, 19.00, LIVE, OTESPORT6HD

πΓΔΜ-Ελλάδα, ΓΌμιλος, 19.00, LIVE, OTE SPORT 4HD   

Γαλλία-Φινλανδία, ΑΌμιλος, 22.00, LIVE, OTE SPORT 5HD 

Ιταλία-Τουρκία, Β Όμιλος, 22.00, LIVE, OTESPORT 8HD 

Κροατία-Σλοβενία, Γ Όμιλος, 22.00, LIVE, OTESPORT 6HD 

 

Κυριακή 06.09

Εσθονία-Βέλγιο, ΓΌμιλος, 15.30, LIVE, OTE SPORT 6HD 

Σερβία-Γερμανία, Β Όμιλος, 16.00, LIVE, OTESPORT4HD

Λετονία-Λιθουανία, Δ Όμιλος, 18.30, LIVE, OTESPORT6HD  

Σλοβενία-Γεωργία, Γ Όμιλος, 19.00, LIVE, OTESPORT4HD 

Βοσνία Ερζεγοβίνη-Γαλλία, Α Όμιλος, 22.00, LIVE, OTESPORT 8HD 

Τουρκία-Ισπανία, Β Όμιλος, 22.00, LIVE, OTESPORT5HD 

Ελλάδα-Κροατία, Γ Όμιλος, 22.00, LIVE, OTESPORT4HD 

 

Δευτέρα 07.09

Λιθουανία-Βέλγιο, Δ Όμιλος, 15.30, LIVE, OTESPORT4HD 

Φινλανδία-Ρωσία, Α Όμιλος, 16.00, LIVE, OTESPORT6HD

Ισραήλ-Βοσνία Ερζεγοβίνη, Α Όμιλος, 18.30, LIVE, OTESPORT4HD  

Ουκρανία-Εσθονία, Δ Όμιλος, 18.30, LIVE, OTESPORT8HD 

Γαλλία-Πολωνία, Α Όμιλος, 22.00, LIVE, OTESPORT6HD

 

Τρίτη 08.09

Σερβία-Ισλανδία, Β Όμιλος, 15.30, LIVE, OTESPORT6HD 

Σλοβενία-Ολλανδία, Γ Όμιλος, 16.00, LIVE, OTESPORT4HD

Γερμανία-Τουρκία, Β Όμιλος, 18.45, LIVE, OTESPORT6HD  

Γεωργία-Ελλάδα, Γ Όμιλος, 19.00, LIVE, OTESPORT4HD 

Ισπανία-Ιταλία, Β Όμιλος, 22.00, LIVE, OTESPORT6HD 

Κροατία-πΓΔΜ, ΓΌμιλος, 22.00, LIVE, OTE SPORT 8HD 

 

 

 

Τετάρτη 09.09

Τουρκία-Σερβία, Β Όμιλος, 15.30, LIVE, OTESPORT6HD 

Βοσνία Ερζεγοβίνη-Φινλανδία, Α Όμιλος, 16.00, LIVE, OTESPORT5HD

Ελλάδα-Σλοβενία, Γ Όμιλος, 16.00, LIVE, OTESPORT4HD  

Ιταλία-Γερμανία, Β Όμιλος, 18.45, LIVE, OTESPORT4HD 

πΓΔΜ-Γεωργία, ΓΌμιλος, 19.00, LIVE, OTE SPORT 6HD 

Ρωσία-Γαλλία, ΑΌμιλος, 22.00, LIVE, OTE SPORT 6HD 

Ολλανδία-Κροατία, ΓΌμιλος, 22.00, LIVE, OTE SPORT 5HD 

 

Πέμπτη 10.09

Σερβία-Ιταλία, Β Όμιλος, 15.30, LIVE, OTESPORT5HD 

Ουκρανία-Βέλγιο, Δ Όμιλος, 15.30, LIVE, OTESPORT6HD

Σλοβενία-πΓΔΜ, ΓΌμιλος, 16.00, LIVE, OTE SPORT 4HD 

ΒοσνίαΕρζεγοβίνη-Ρωσία, ΑΌμιλος, 18.30, LIVE, OTE SPORT 6HD 

Γερμανία-Ισπανία, Β Όμιλος, 18.45, LIVE, OTESPORT5HD 

Γεωργία-Κροατία, Γ Όμιλος, 19.00, LIVE, OTESPORT4HD 

Ελλάδα-Ολλανδία, Γ Όμιλος, 22.00, LIVE, OTESPORT4HD 

 

ΟΙ ΌΜΙΛΟΙ

Α: Ρωσία, Βοσνία και Ερζεγοβίνη, Γαλλία, Φινλανδία, Πολωνία, Ισραήλ (Μονπελιέ) Β: Ισλανδία, Τουρκία, Ισπανία, Σερβία, Ιταλία, Γερμανία (Βερολίνο) Γ: Ελλάδα, Κροατία, Σλοβενία, ΠΓΔΜ, Γεωργία, Ολλανδία (Ζάγκρεμπ) Δ: Λιθουανία, Ουκρανία, Λετονία, Εσθονία, Βέλγιο, Τσεχία (Ρίγα) ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ü  Πρώτη σε χρυσά μετάλλια είναι η Σοβιετική Ένωση (14) και ακολουθούν οι Γιουγκοσλαβία (5), Λιθουανία, Σερβία (3), Ισπανία, Ιταλία, Ελλάδα (2)

ü  Πρώτη σε μετάλλια είναι η Σοβιετική Ένωση (21) και ακολουθούν οι Γιουγκοσλαβία (13), Τσεχοσλοβακία (12), Ισπανία (11), Ιταλία (10), Γαλλία (8), Λιθουανία (6), Ελλάδα, Σερβία (5)

ü  Η εθνική μας έχει κατακτήσει δύο χρυσά μετάλλια (1987, 2005), ένα αργυρό (1989) και δύο χάλκινα (1949, 2009)